PlayerWON-niminen firma on kehittänyt vuosikausien ajan softaa, joka ajaa videopeleihin ja videopelimaailmoihin mainoksia.
PlayerWON on tehnyt jo sopimukset esimerkiksi EA:n ja Hi-Rez-studion kanssa. Softaa on testattu nyt vuoden ajan. Käytännössä mainokset toimivat niin, että videopelimaailmaan ilmestyy eri paikkoihin ja eri tavoin mainoksia. Mikäli pelaajat katsovat mainokset läpi, saavat he jonkinlaisen palkkion vaikkapa saavutuksen tai erikoispuvun muodossa.
Mainoksia on ollut peleissä jo ammoisista ajoista saakka, ja esimerkiksi NBA 2K -pelisarjan lenkkarit ja energiajuomasponsorit on upotettu peliin täysin häpeilemättä. Varsinaisia tv:stä ja vaikkapa Youtubesta löytyviä mainoksia ei ole kuitenkaan ennen pelimaailmassa nähty kuin harvoin.
PlaerWON kertoo, että mainoksia löytyy noin tusinasta pelistä vielä vuoden loppuun mennessä. Mainoksia on kokeiltu jo Hi-Rez-studion Smite-pelissä.