Feikki-Zelda iOSille vähät välittää tekijänoikeuksista

13.10.2011

iTunesiin on ilmestynyt Ultimate iZelda Climb -niminen peli. Sen päähenkilö on tismalleen saman näköinen veikkonen, joka seikkaili aikoinaan GameCuben Legend of Zelda: Windwaker -pelissä.

Pelin saa iTunesista alle eurolla. Mikä pelistä tekee erikoisen on se, ettei Nintendolla ole mitään tekemistä sen kanssa: kyseinen tuotos on Scott Avy -nimisen henkilön Audio Attack -studion valmistama. Audio Attack on ottanut peleihinsä graafisia ideoita muun muassa World of Warcraftilta, Modern Warfare 3:lta sekä Hello Kittylta. Lisäksi iZelda Climbissa käytetään luvatta Kevin Keelen Zelda-aiheista fanitaidetta.

Moraalisesti peli haisee siis kuin hikinen lihava mies iltapäivän auringossa, mutta mikäli kiinnostaa, käy lataamassa peli iTunesista.

Asiasta kertoi GamePolitics.

(Keskustele uutisesta)