Josko nyt? – Mainettaan menettäneen Remedyn tulevasta pelistä uutta tietoa

31.12.2016

Remedy on firma, joka tunnetaan kolmesta pelistä: Max Payne, Alan Wake ja Quantum Break. Tulossa on lisää.

Max Payne oli se peli, joka löi espoolaistekijän lävitse, minkä jälkeen Alan Wake sen kuin paransi firman mainetta mainioita pelejä tuottavana firmana. Tämän jälkeen luvassa oli tapaus Quantum Break, joka myöhästyi uudestaan ja uudestaan… ja uudestaan. Lopulta ajanvääntelypeli ilmestyi Xbox Onen lisäksi PC:lle ja saavutti Metacriticissä heikohkot 77 ja 66 pisteen keskiarvot. Peli on saanut osakseen myös kehuja, mutta hypeensä ja loputtomaan odottamiseen nähden se oli kriittisesti suuri pettymys.

Nyt Remedyn Mikael Kasurinen kertoo, että firman seuraava peli keskittyy moninpeli-co-oppiin ottaen samalla elementtejä Alan Wakesta ja Quantum Breakista. Kyseessä on siis jotain sellaista, mitä ei Remedyltä ole ennen nähty.

Kun alamme suunnitella uutta peliä, emme välttämättä ajattele, että siinä pitäisi olla moninpeli. Katsomme konseptia ja kysymme itseltämme, mitkä erilaiset elementit voisivat tehdä peleistä erityisen ja erottaa sen muista. Osa tätä prosessia on, että yritämme saada jokaisen osa-alueen sopimaan yhteen. Project 7:n on tarkoitus olla yhteistyötä sisältävä open world -peli, joka tarjoaa pelaajille tilaa luoda”, Kasurinen kertoi.

Mielenkiintoista nähdä, mitä luvassa on – ja milloin.