Motorola on tänään julkistanut uuden Edge 40 Neo -puhelimen. Älyluurien keskihintaluokkaan iskevä uutuus on Edge 40 -sarjan edullisin malli.
Edge 40 Neo panostaa ympäristöystävällisyyteen. Kolmesta markkinoille tulevasta värivaihtoehdosta – Black Beauty, Caneel Bay ja Soothing Sea – kahdessa on vegaaninahkainen takapinta. Ainoastaan Black Beautyn tausta on tasaista akryylimuovia. Lisäksi Edge 40 Neo tulee ruotsalaisen Agood Companyn kasvipohjaisesta materiaalista valmistetun suojakuoren kera. Ympäristöystävällisyyttä on ajateltu myös paketoinnissa, sillä siinä ei ole laisinkaan muovia. Printitkin on tehty soijamusteella.
Edge 40 Neo on Motorolan ensimmäinen älypuhelin, joka on täysin hiilineutraali. Motorola hyödyntää emoyhtiö Lenovon päästöhyvityspalveluja, jotka kattavat kaikki Edge 40 Neon elinkaaren päästöt.
170/172 grammaa (akryylimuovi/tekonahka) painavassa luurissa on kaikki tarvittava niin työhön kuin vapaa-aikaan. Tässä tärkeimmät speksit:
Motorola lupaa puhelimelle kaksi versiopäivitystä ja kolmen vuoden tietoturvapäivitykset.
Motorola Edge 40 Neo tulee myyntiin 25.9.2023. Suomessa kauppojen hyllyille saapuu 12 + 256 gigatavun muistilla varustettu versio hintaan 399 euroa.