Ranskalainen 23-vuotias mies on joutunut vangituksi suunniteltuaan Ranskan presidentti Macronin salamurhaa. Suunnitelmat päätyivät tietoisuuteen videopelifoorumin kautta.
Mies aikoi murhata presidentin Ranskan presidentin maan kansallispäivän juhlallisuuksien aikana 14. heinäkuuta. Myös Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin oletetaan olevan paikalla tuolloin.
Poliisi sai tiedon juonesta nimettömäksi jääneeltä videopelifoorumilta, jossa salamurhaa suunnitellut nuori aikuinen oli tiedustellut, mistä saisi ostettua Kalashnikov-tyyppisen aseen hoitaakseen surmatyön. Brittilehti The Guardianin mukaan itseään äärioikeistolaiseksi nationalistiksi kuvailevaa miestä syytetään terroristiteon suunnittelusta. Kyseinen mies on joutunut ennenkin syytetyksi terrorismiin liittyen, sillä hän tuki julkisesti viime vuonna norjalaisen massamurhaaja Anders Breivikin tekoja.
Kun poliisit saapuivat pidättämään miehen, uhkasi tämä heitä puukolla. Mies on sittemmin kertonut halunneensa salamurhata Macronin ”poliittisena kannanottona”. Lisäksi hän halusi kuulemma tappaa myös ”mustia, arabeja, juutalaisia ja homoseksuaaleja”.
Asiasta uutisoi muun muassa Kotaku.